en-US
English
cart
Cart
menu

O nás

Mgr. Monika Valová

I am the heart of Steamy. I help women in their important milestones in life, especially during pregnancy, during and after birth, by lactation and children’s education, and also in partnership. I am a lector of female herbal steaming. I support women to be perceptive to them, to find a place in their life and to allow relaxing. I am the first certificated provider of the vaginal steaming within Peristeam Hydrotherapist Institute. I help this technique to be known by raising public awareness, giving lectures, publishing articles and also by Steamy products themselves, which allow women to experience personally the effects of the female herbal steaming. I will be happy to advise you personally what kind of steaming is right for you and I will help you to set a therapy plan with a specific herbal blend. In case of your interest in lecture or workshop, please contact me:

cell: +420 603 552 581
e-mail: monika@steamy.cz

 

Mgr. Martin Vala

I am the head of Steamy. I secure the smooth running of our whole brand by dedicating to run a business, development and production. I expand and materialize my wife’s ideas for new products and designs. My main motivation is meaningfulness, sustainability, authenticity and vision of women's herbal steaming as a commonplace and natural technique that accompanies women throughout their lives.

cell: +420 775 576 686
e-mail: obchod@steamy.cz

 

Gabriela Dětská

S přirozeným růstem Steamy jsme jednoho dne zjistili, že už nestíháme, a že pokud si nepoprosíme o pomoc, přestaneme naši práci dělat s radostí. Zároveň jsme ale také nechtěli do svého bylinkového prostředí pozvat jen tak někoho a popravdě Gábinka byla první a jedinou volbou, kterou jsme si přáli v týmu mít. A protože jsme šťastlivci, kývla nám nejdříve na zkoušku, a už s námi od roku 2022 zůstala. Gábinka stojí za tím, že vám přijdou balíčky krásně zabalené a je v nich to, co si skutečně objednáte. Zároveň dává pozor na sklad a na zpracovávání bylinných balíčků a doplňků. Vyřizuje objednávky, píše vám spolu s Martinem krásná přání, a protože nás umí nahradit, můžeme si občas vzít dovolenou, vydechnout a mít stále rádi to, co nám roste pod rukama.

cell: +420 605 578 829
e-mail: obchod@steamy.cz

Silvie Paličková

Sisinka má zlaté a tvořivé ruce, které pro Steamy šijí nádherné barevné tašky na Gazellky, napařovací pláště a drobný spotřební textil. Vše s pečlivostí a smyslem pro detail dovádí k dokonalosti.

 

Lenka Holotňáková

Lenka je průvodkyně žen v době těhotenství, porodu a šestinedělí. Léčebná pedagožka, studentka fyzioterapie, žačka Marissy Alcalá a Angeliny Martinez. Poskytuje péči, prevenci a vzdělávání týkající se ženského zdraví z celostního pohledu (www.svetluska.sk). Zastupuje Steamy na Slovensku nejen obchodně (www.ellinor.sk), ale také představuje ženskou bylinnou napářku ve slovenských porodnicích.

cell: +421 948 815 513
e-mail: lesnavila@gmail.com

 

Hanka Antošová, Dis.

I am a phytotherapist, a therapist of Traditional Chinese Medicine, an acupuncturist, a masseuse and a yoga instructor. In the Steamy team, I connect the wisdom of East and West and show women holistic view of their health. I offer care consisting in combination of female herbal steaming with acupuncture or massage which a woman can indulge in my salon. I will be happy to advise you, remotely or nearby, which Chinese herbs you can combine with your steamy treatment to intensify its effects. 

cell: +420 776 630 846 

  

chat
Or write to us at
Login
Don't have an account yet?Sign up.