en-US
English
cart
Cart
menu

Reportáž o tom, jak napářka provedla ženu a její dítě koncem těhotenství, porodem a šestinedělím

8. march

Dovolte mi představit Moniku Campodonico, maminku 4 dětí a majitelku ŠátkoMánie.cz.

Nedávno jsem na jejím instagramu objevila sérii článků o ženské bylinné napářce a požádala ji, zda bychom z nich neudělaly článek pro náš blog. Monika svolila, proto vám nyní přináším autentickou reportáž, která zobrazuje Moničin vztah k napařování od prvního momentu, kdy se rozhodla, že si objedná napařovací židličku Gazelle a naše bylinné směsi. Sdílení je cennější tím, že se nejedná o placenou spolupráci, ale o realitu běžného dne jedné úžasné ženy a její autentické zkušenosti.

Monika popisuje, jak ji ženská bylinná napářka provedla citlivým obdobím konce těhotenství, porodem a šestinedělím. Zmiňuje reakci své dcery Zoe na vůni bylin jako na něco známého i to, jak se na dcerku nad bylinnou párou v těhotenství napojovala. Možná i proto byla Zoe u poporodní napářky klidná a byť ji absolvovaly spolu v náručí, šátku nebo u prsa, splnila svůj účel a Monika nad parou mohla relaxovat a přijímat do svého těla teplo, které napomáhá regeneraci a hojení. Uvolněné ženě se také lépe spouští mléko a navyšuje laktace. Benefity napařování jsou zkrátka a dobře prověřené ženami už po staletí a my se je jen znovu učíme využívat.

 

Ale teď už Monika Campodonico píše:

"Nad bylinnou napářkou jsem uvažovala mnohokrát již před těhotenstvím, ale stále jsem to odkládala. Zhruba v polovině těhotenství se Zoe se mi do života začala “motat” v různých variantách stále častěji, až jsem se asi v 30. týdnu těhotenství odhodlala k nákupu. Vybrala jsem si stoličku Gazelle od Steamy.cz . Původně jsem přemýšlela jen nad pořízením sedátka kvůli ceně, ale došla jsem k závěru, že chci napářku jako součást sebepéče používat mnoho mnoho let a nemá smysl šetřit. Gazelle vyhrála i kvůli šroubovacím nožičkám, díky kterým celá stolička doma nezabírá žádné místo. Investice vůbec nelituji, protože mi díky tomu proces přípravy napářky trvá daleko kratší dobu. Rozdíl je v tom, že s nožičkami je sedák výrazně výš nad hrncem a nemusím příliš dlouho čekat než pára zchladne na příjemnou teplotu. Odhadem mi celá příprava včetně vaření bylinek trvá cca 20-25 minut a z toho je asi 5 minut chladnutí (pozor to může být individuální). Při bylinné napářce si pokaždé zapálím svíčky, uvařím čaj a pak jen sedím zabalená v peřině a celých 20 minut relaxuji. Po napářce si navíc užiju další hodinu v teple pod peřinou, nejlépe mi funguje jít si po napářce lehnout a spát (napařuji se většinou večer).

Koupila jsem si celý porodní balíček, který obsahoval tři různé směsi bylinek - směs před porodem, na porod samotný a pak na poporodní hojení. Dále byl v setu lněný pytlíček na bylinky (neocenitelná věc, která usnadní přípravu i opakované používání bylinek), žínku na směs bylinek k porodu a porodní afirmace porodní asistentky Anny Kohutové.

Účel ženské bylinné napářky je uvolnění porodních cest. Samotná teplá pára z napářky má vliv na změkčení tkání hráze. Dále pomáhá uvolnit svaly pánevního dna, zvlhčuje a připravuje porodní cesty.

Napařovat jsem se začala poprvé hned v 38. týdnu. Mezi první a druhou napářkou jsem si dala dva dny pauzu a pak si dala mezi druhou a třetí pauze pouze den. V 38. týdnu se doporučuje podle pocitu napařovat maximálně 2-3x týdně. Od 39. týdnu jsem se napařovala každý den, ale Zoe se po pár dnech narodila.

Napářku před porodem jsem používala jako malý rituál, který mi pomáhal připravit se na porod. Pokaždé jsem si zapnula hudbu, zapálila svíčky na stůl připravila teplý čaj a polštáře na opření hlavy. Během celé napářky jsem 100% odpočívala a napojovala se na miminko. Po napářce jsem se úplně zrelaxovaná šla zachumlat do peřin a spát.

Jak probíhala napářka u porodu?

Brzy ráno se mi objevily první stahy, které postupně nabíraly na intenzitě. S vycházející sluncem, ale zase začaly slábnout a tím se zpomaloval i celý porod. To byla doba, kdy jsem se rozhodla uvařit si první dávku směsi k porodu. Vařila jsem je s takovou láskou, těšením se, radostí a tak moc jsem si užívala vůni bylinek. Po napářce bylo vidět, že stahy začaly zase pomaličku sílit a já se cítila daleko víc uvolněná. Během napářky jsem se napojovala na Zoe a četla si stále dokola jednu z afirmačních kartiček. Druhou várku bylinek už vařila porodní asistentka a celou přípravu mám trochu v mlze. Vím jen, že mi ručníkem namočeným v horké směsi bylinek velkou část porodu nahřívala a obkládala hráz, což bylo neuvěřitelně příjemné. Hráz mi nahřívala i ve chvíli, kdy šla ven hlavička Zoe. Věřím, že je to jeden z důvodů, proč jsem porodila absolutně bez poranění až na drobné oděrky.

Mimochodem směs bylin Voňavý porod je krásně zabalený v pytlíčkách tak, aby se dal použít i v porodnici a snadno zasunout do zakoupené žínky. Na přípravu bylinek v porodnici vám stačí jen rychlovarná konvice a bylinky s ní zalít. Moc bych si přála, aby se stal v porodnicích standardem a nedocházelo ke zbytečným a rutinním nástřihům hráze!

V šestinedělí bylinná napářka podporuje rychlejší a efektivnější regeneraci těla tím, že zlepšuje prokrvení oblasti malé pánve, stimuluje dělohu a působí protizánětlivě díky bylinám v ní obsažených (zdroj steamy.cz ).

Já jsem si první napářku dělala až když krev z očistek změnila barvu z červené na hnědou a měly velmi malou intenzitu. Po první napářce se intenzita očistek výrazně zvýšila a objevila se v nich červená krev. S napářkou jsem na další cca týden přestala, víc odpočívala a tři dny jsem pila čaj z maliníku. Potom jsem začala 30-ti denní napařovací kůru a každý den si dopřála krásnou sebepéči. Některé dny nebylo napařování vůbec snadné, protože jsem většinu napářek absolvovala se Zoe na sobě v šátku a nebo v náručí u prsa a kojení, ale i tak jsem si to užívala. Myslím, že i díky napářce jsem měla výrazně kratší dobu očistek a celkově jsem se v šestinedělí cítila moc dobře. Navíc nastavit si 30-ti denní kúru mě motivovalo žádný den nevynechat i přesto, že jsem někdy měla pocit, že to nemůžu zvládnout a měla chuť se ošidit. Směs porodního hojení mi vyšla skoro na celou kúru, protože jsem bylinky dávala i s pytlíčkem do ledničky a používala dvakrát. Na poslední dny jsem využila bylinky, které jsem používala před porodem (Uvolnění porodních cest). Na fotkách je hezky vidět, jak Zoe postupně celé šestinedělí rostla. :-)

Když jsem skončila 30-ti denní kúru, moc se mi líbila myšlenka se s celým těhotenským, porodním i poporodním napařováním hezky rozloučit. Pojala jsem to symbolicky jako rituál na ukončení šestinedělí. Napustily jsme si si Zoe vanu, zapálily svíčky, do vany jsem si do pytlíčku zabalila bylinky z balíčku “uvolnění porodních cest”, které mi jako jediné ještě zůstaly. Přišlo mi to tematické rozloučit se něčím, co nás doprovázelo společnou cestou a co cítila Zoe, když byla ještě uvnitř bříška. Když jsem Zoe při společné vaně pozorovala, tak mi přišlo, že se hezky usmívá a je na ní vidět, že je jí vůně povědomá" :-)

 

Nedalo mi to a musela jsem se ještě Moniky zeptat na pár otázek.

Ahoj Moni,

Musím se přiznat, že jsem nad tím tvým sdílením zaslzela dojetím. Možná i proto, žes mi dokázala pomoci fotek uvidět to, co se mnou ženy sdílí. Možná jsem sama naměkko, protože jsem nedávno porodila. Z těch tvých krásných fotek sálá tolik lásky a klidu. Dojalo mě, jak Zoe roste ve tvém náručí a jak jste nádherně využily bylinky v koupeli. Ony jsou k tomu určitě vhodné. Některé ženy si s nimi dopřejí společnou koupel s miminkem ihned po porodu nebo dokonce nálev s nimi po napářce vylijí do vody v porodním bazénku.

Chci se tě zeptat, jestli s napářkou pokračuješ i po šestinedělí? Zda na ni máš čas a pokud ano, jak často ji stíháš?
Ano s napářkou pokračuji i po šestinedělí. Nedělám si ji pravidelně. Důvod jsou spíš časové možnosti, časté večerní kojení, atd. Vyjde mi to jednou za 3 měsíce určitě. Využila jsem ji i po náročném stěhování, kdy jsem cítila, že potřebuji načerpat zpět energii. Napářka mi hodně pomáhá napojit se na sebe, na svoji sílu. S napářkou mi zmizely i svědící výtoky, které jsem sem tam měla. K větší "pravidelnosti" se dostávám až teď kolem roku od porodu.

Jak se ti nad bylinnou párou kojí? Neruší tě Zoe, když ji máš v náručí? Nebo naopak cítíš se řekněme propojená se svou dcerou intenzivněji?Nad bylinnou párou se mi kojí krásně a navíc je to pro mě jediný způsob, jak na sobě udržet Zoe v klidu. Zoe mě neruší pokud spinká - tj. ukojí se a nebo ji mám na sobě v šátku spící. Pokud se vrtí, je pro ně složitější napojit se na sebe. Zjistila jsem, že když bych čekala na chvíli, kdy budu vědět, že bude spát, tak se na pařovat budu asi za "100 let" :-D Intenzivnější propojení s ní necitím, ale přijde mi super jít dcerám příkladem. Naty (starší dcera) se pak vždy 10 minut napařuje po mě a miluje to.

Připravil ti někdy napářku tvůj muž?
Muž mi napářku nepřipraví sám od sebe, ale v šestinedělí a před porodem, když jsem ho poprosila o přípravu bylinek a stoličky, tak mi vždy pomohl. Odvážil bylinky a uvařil je.
 
Máš nějakou napařovací zkušenost či radu, které bys chtěla sdílet s ženami?
Moje napařovací rada, aby si ženy pořídily stoličky, protože kromě pohodlnosti je to za mě i úžasná úspora času. Díky tomu, že je stolička výš, tak není třeba tolik čekat, až pára zchladne. Stoličku jsem půjčovala i ženám u sebe ve firmě. Obě předtím zkoušely prkýnko na hrnci a nechápaly, že na napářku mám čas, protože čekají i hodinu, než jsou schopni si nad to sednout :-)

 

Monika Valová a Monica Campodonico

 
 

 

 

chat
Or write to us at
Login
Don't have an account yet?Sign up.